• Calhoun Academy

2020-2021 First Quarter Honor Roll Announced

Honor roll for grades 3-12 will be calculated using the following criteria:


Distinguished: All A’s.

Honor Roll: A’s and B’s only


Congratulations to the following students on their academic achievements for the first quarter of the 2020-2021 academic school year:


3rd Grade Distinguished

Will Bozard

Sarah Bull

Ellie Culclasure

Elise Dyches

Hadley Evans

Baskin Felder

Henlee Holeman

Corbin Johnson

Savanna Wren Martin

Kate McLauchlin

Brogan Preast

Isabella Summers

Haley Winnen

Bradyn Zeigler

3rd Grade Honor Roll

Faith Chapman

Annesly Houck

Carter Proctor

Ali Jayne Rickenbaker

Gabriella Stoudemire

4th Grade Distinguished

Savannah Blackwell

Eva Marie Corbett

Mason Durr

Mollie Haigler

Sarah Haigler

Bailey Johnson

Kylie Kaszuba

Hallee Lambert

Cailin Shirer

Walker Stickles

Campbell Strock

Katelyn Weeks

Cynthia Zhu

4th Grade Honor Roll

Lila Burkart

Rachel Crider

Trey Crider

Sophia Felsher

Mack Fowler

Gracie Polin

Heather Reddick

Farah Whisenhunt

5th Grade Distinguished

Anna Briggs Evans

Kyzer Felder

Emily Haigler

Elizabeth Shay Hane

Hunter Hardison

Davis Hungerpiller

Bratcher Lambert

Cole Robinson

5th Grade Honor Roll

Hannah Lanham

Abbi Leedecke

Kaylee Murphy


6th Grade Distinguished

Rett Beach

Megan Bozard

Barbara Haigler

George Nickel

Lila Summers

6th Grade Honor Roll

Michael Howell

Dimitris Kokonios

Cael Parler

Sherri Lynn Shannon

Hollison Smith

Ella Jane Stickles

Julia Tucker

Eli Waystack

7th Grade Distinguished

Crews Felder

Molly Catherine Hane

Malachi Hanna

Chapel Hollingsworth

Roy Hungerpiller

Natalie Grace Porth

Mattie Sikes

Will Strock

Austin Summers

Cecil Robert Thornton

Layla Walker

7th Grade Honor Roll

Robert Alamorian

Dayton Birkland

Denman Birkland

Brody Durr

Jane Reed Holeman

Arleigh Nickel

Weathers Smith

Christopher Summers

Cooper Taylor

8th Grade Distinguished

Coker Carson

Jacey Dixon

Sydney Haigler

Ryan Lowder

Morgan Myers

Cross Sikes

AnnaBelle Thompson

8th Grade Honor Roll

Patterson Arant

Jackson Bronson

John Goodwin Felder

Hunter Fulmer

Turner Hood

Turner Houck

Sydney Hydrick

Natalie Quattlebaum

Hamp Thornton

Maddox Whisenhunt

Caden Wise


9th Grade Distinguished

Gabrielle Jourdain

Will Kizer

9th Grade Honor Roll

Ross Beach

Seth Burns

Cade Carson

Davis Holeman

Isabella Layton

HB Walling

Jayden Waltz

10th Grade Distinguished

Lacey Cornelius

Tallon Hood

Blakley Kingsmore

Sarah Grace Kizer

Leighton Ott

Moriah Reed

Andrew Tucker

Jude Walker

Kaylee Zeigler

10th Grade Honor Roll

Turner Fleming

Dag Gartman

Cole Griffin

Casey McCarson

Bailey Millender

Mason Polin

Reeves Renshler

Bailey Sightler

Fowler Stabler

11th Grade Distinguished

Bari Arden Arant

Mac Felder

Jaden Kovach

Adam Lowder

Laurie Ann McGee

Cale Quattlebaum

Kailey Shannon

Kaylee Shannon

Abigail Williams

11th Grade Honor Roll

Paige Bronson

Jule Dixon

Donna Gracyn Fulmer

Haley Fulmer

Austin Gunter

Caitlin Hollingsworth

Andreas Kokonios

Margaret Lambert

Ben Ott

Hunter Summers

Madison Ulmer

Tanner Whalen

12th Grade Distinguished

Kayli Fogle

Izabel Haigler

Rebekah Haigler

Josh Kittrell

Haley Kovach

Meg Riley

Jake Shirer

Mary K. Thornton

12th Grade Honor Roll

Maggie Avent

Kentlee Kneece

Abby Mims


All subjects are used to determine the honor roll except the following Lower School subjects: Handwriting, PE, Spanish, Computer, Art & Music, and Library.






397 views0 comments